Tuesday, September 13, 2011

Anentome Helena


Bitkili akvaryumu olup minare salyangozundan çekmeyen yoktur herhalde. Aldığınız bitkilerin üzerindeki yumurtalarla bir kere akvaryuma bulaşınca işiniz çok zor olur. Bütün akvaryumu boşaltıp, kumları güneşte kurutup ardından yeniden kurulum yapmak bile çözüm olmayabilir bazen. Başlangıçta bir kaç tane görürsünüz, zamanla sayısı muazzam artar.

Camdan yakaladığınız birini kırıp akvaryuma atarsanız balıklarınız severek yiyeceklerdir ama o kadar fazla salyangozu ne siz yakalayabilirsiniz, ne de balıklarınız yiyebilirler. Piyasada salyangozlarla mücadele için ilaçlar var ama onlar da yoğun su değişimleri gerektiriyorlar ve kesin çözüm değiller maalesef. Bitkileri ve balıkları riske atmak istemiyor insan. Bir diğer alternatif de salyangoz yediği söylenen balıkları denemek. Bunlarla başarılı sonuçlar alanlar olduğunu okudum ama bende durum hep o kerataların akvaryumdaki balıklara verdiğim yemlerle beslenip salyangozlara dokunmamaları yönünde oldu.

Akvaryumun olduğu odada ışıkları söndürdükten bir süre sonra odanın ışıklarını açtığımda ön camdaki salyangozlardan akvaryumun içi görünmez hale geldiğinde bir de şu katil salyangozları deneyeyim dedim.  İşin doğrusu akvaryumdaki binlerce küçük minare salyangozuna karşı 4-5 katil salyangoz ne yapabilir tam bilemiyordum ama bundan başka da çarem kalmamıştı. Bu katil salyangozlar yukarıdaki fotodaki gibiler ve çok az ürüyorlar (benim akvaryumda hiç üremediler sanırım). Akvaryuma bıraktığımın ertesi günü tekrar onları görmem mümkün olmadı. Çokça bitki olduğundan ve hacim de büyük olduğundan görememem normal diye düşündüm ben de. Fazla bir ümidim olmadığından günlük salyangoz sayısında bir değişim var mı diye bakmadım, hoş baksaydım farkedebilir miydim bilmiyorum.

Yaklaşık bir ay sonra akvaryumda bir tane bile minare salyangozu olmadığını farkettim. Gittigidiyor.com'dan satın aldığım bu salyangozlar sayesinde iki yıldan fazla zamandır hiç minare salyangozu görmedim akvaryumumda. Çok nadiren bir veya iki katil salyangozu bitkiler arasında görüyorum ama bu gerçekten nadiren oluyor. Bitkilere bir zararları da olmadı bu süre içinde.

Minare salyangozuyla mücadele için başka birşey aramanıza gerek yok.

No comments: